Historia klubu

Historia

W roku 2007 piłkarski klub sportowy "Naprzód 37" Krzyżkowice obchodził swoje 70 lecie działalności sportowej. Jako, że wyczekiwano awansu naszej drużyny do A klasy a nie udało się tego uczynić w sezonie 2006/2007 jubileusz został przesunięty. Na szczęście zamysł się udał i w następnym sezonie drużynie udało się awansować do wyższej kalsy rozgrywkowej i tym samym uczcić 70 lecie. Z tej okazji wysokimi odznaczeniami Śl. ZPN oraz klubowymi uhonorowani zostali długoletni działacze klubowi oraz zawodnicy.

Klub sportowy w Krzyżkowicach został założony w 1937 roku. Jego założycielem był Emil Dziwok. Boisko znajdowało się na tzw. Parceli, obecnie piekarnia P. Gruner. W 1946 r. wznowiono działalność sportową, tworząc klub o nazwie "Czarni" a zarazem budując nowe boisko za obecną restauracją "U Irmy".
W 1951 roku nastąpiła fuzja z Górnikiem Pszów. W 1954 roku ponownie zostaje reaktywowany klub "Czarni" Krzyżkowice, rozpoczynając rozgrywki od klasy "D". W tym okresie na mecze dojeżdzano rowerami, furmankami lub traktorem. W 1956 roku piłkarze awansowali do klasy "C", a w roku 1958 nastąpił awans do klasy "B". Od 1960 roku działalność klubu została zawieszona z powodu braku środków finansowych. Dalsza działalność klubu rozpoczyna się od 1971 roku i wtedy powstaje klub o nazwie "Naprzód 37" Krzyżkowice. Pierwszym prezesem zostaje Zygmunt Drzeniek. Dwa lata później piłkarze awansowali do klasy "B". W roku 1978 został powołany Społeczny Komitet Budowy Obiektu Sportowego i jeszcze tego samego roku przystąpiono do prac ziemnych na terenie byłej cegielni w Krzyżkowicach, rozpoczynając budowę boiska. W tym okresie funkcjonowania klubu prezesem był Bernard Góralczyk. W czerwcu 1980 roku oficjalne otwarcie nowego boiska, zbiegło się z awansem piłkarzy do klasy "A". Boisko w Krzyżkowicach zostało zgłoszone do konkursu ogólnopolskiego pod nazwą "Boisko w każdej gminie", zdobywając I-sze miejsce. Rekordową liczbę widzów zanotowano w lipcu 1980 roku na międzynarodowym meczu piłki nożnej kobiet, pomiędzy Orłową z Czechosłowacji a drużyną "Czarnych" Sosnowiec. W roku 1982 oraz w roku 1986 juniorzy zdobywają mistrzostwo klasy "A". W roku 1989, działacze klubu przystąpili do rozbiórki trybuny krytej KS "Górnika" Pszów, którą przewieziono na boisko do Krzyżkowic. Wiosną następnego roku dokonano montażu trybuny dla widzów. W latach 90 piłkarze spadają z "A" klasy i ponownie awansują. W 1995 roku klub przechodzi z podokręgu Rybnik do podokręgu Racibórz. Do 1997 roku prezesem był Józef Szarowski. W lipcu 1997 prezesem wybrano Gerarda Czecha, natomiast od marca 2000 r. wybrany zostaje zarząd w składzie:

prezes - Kura Jan

wiceprezes - Manderla Jan

wiceprezes - Jóźwicki Mieczysław

kier. drużyny - Margeciok Jan

członkowie - Fojcik Ludwik, Lis Gerard, Cyranka Marian

Komisja rewizyjna to:

Margeciok Bogusław - przewodniczący

Margeciok Wojciech - członek

Krakowczyk Daniel - członek

Od kilku lat drużyna nasza utrzymuje się w "A" klasie, a w sezonie 2001/2002 zajmuje wysokie drugie miejsce, co niewątpliwie jest zasługą grającego trenera Huberta Szewczyka, a także doświadczonych zawodników oraz coraz lepiej poczynającej sobie młodzieży. Godnym podkreślenia jest także fakt zdobycia przez drużynę juniorów mistrzostwa klasy "A" w sezonie rozgrywkowym 1999/2000. Za powyższe drużyna otrzymała dyplomy od starosty powiatu wodzisławskiego oraz prezesa podokręgu Racibórz.
Od 2003 roku wiceprezesem zostaje Mirosław Tatura a od 2005 roku kierownikiem drużyny jest Teodor Porwolik.

W styczniu 2008 roku wybrany zostaje nowy zarząd w składzie:
prezes             -     Tatura Mirosław
wiceprezes     -     Manderla Jan
kier. drużyny  -     Przybyła Ireneusz

W lipcu 2010 roku mamy kolejne zmiany w zarządzie a stery przejmują gracze Krzyżkowic - Bugla i Mandrysz:
prezes             -     Bugla Jacek
wiceprezes     -     Mandrysz Tomasz
kier. drużyny  -     Przybyła Ireneusz

Obecnie trenerem jest Błażej Sitko, który rozpoczął pracę w marcu 2010r.

Naj, naj, naj...
Najdłużej grającym zawodnikiem od juniora jest Zbigniew Szmelich.
Najdłużej działającym członkiem od założenia klubu jest Jan Manderla (40 lat)
Najstarszym członkiem klubu jest Ludwik Fojcik.

• Prezesi klubu:
  • Ernest Kołek